Condiții de cumpărare
A jelen dokumentum alapján létrejött szerződés nem kerül benyújtásra (később nem hozzáférhető, a szerződés létrejöttét a rendelési adatok igazolják), jelzésértékű magatartással tett jognyilatkozattal készül, nem minősül szerződéskötésnek. írásos szerződés, magyar nyelven íródott, és nem magatartási kódexre utal. Amennyiben a webáruház működésével, a rendelés menetével és a kiszállítással kapcsolatban kérdése van, a megadott elérhetőségeken állunk rendelkezésére.
A jelen ÁSZF hatálya a Szolgáltató honlapján (https://zevoza.com ) és aldomainjein létrejött jogviszonyokra terjed ki .
Meghatározások:
Felhasználó: minden természetes személy, jogi személy vagy szervezet, aki a Szolgáltató szolgáltatásait igénybe veszi és a Szolgáltatóval szerződést köt.
Fogyasztó: Az a Felhasználó, aki szakmáján, önálló foglalkozásán vagy üzleti tevékenységén kívül eljáró természetes személy.
Vállalkozás: szakmája, önálló foglalkozása vagy üzleti tevékenysége körében eljáró személy.
Szolgáltató: Az információs társadalommal összefüggő szolgáltatást nyújtó, a Felhasználónak szolgáltatást nyújtó, a Felhasználóval szerződést kötő természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet.
1. A SZOLGÁLTATÓ ADATAI:
Szolgáltató neve: PEAK ADVISOR Kft.
A szolgáltató székhelye (és a panaszkezelés helye is): 1118 Budapest, Szent Adalbert tér 14.
A szolgáltató elérhetősége és a felhasználókkal való kapcsolattartáshoz rendszeresen használt e-mail cím: hello.ro@zevoza .com
Cégjegyzékszám/szolgáltató regisztrációs száma: 01 09 962373
A szolgáltató adószáma: 23369658-2-43
A regisztrációs hatóság/engedélyező hatóság neve és engedély száma (adott esetben): FŐVÁROSI TÖRVÉNYSZAK 1051 Budapesta Nádor u. 28.,
Szolgáltató telefonszáma: +36-1-773-3208
A szerződés nyelve: magyar Tárhelyszolgáltató neve, címe, e-mail címe:
Plex Online Informatikai Szolgáltató Kft. 1118 Budapest Ugron G. u . 35. Adószám: 24130493-2-43 Telefon: +36 1 445 0167, info@plex.hu
2. ALAPVETŐ RENDELKEZÉSEK:
2.1. A jelen ÁSZF hatálya alá nem tartozó kérdésekre, valamint a jelen Feltételek értelmezésére a magyar jog, így különösen a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény ("Ptk"), valamint a szolgáltatások egyes vonatkozásai és az e- kereskedelmi szolgáltatások. Az információs társadalommal összefüggő 2001. évi CVIII. (Elker. tv.) törvény, valamint a fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződések részletes szabályairól szóló 45/2014. (II. 26.) Korm. határozatban foglaltakra. A speciális termékeket a vonatkozó ágazati jogszabályi rendelkezések szabályozzák. A felekre külön rendelkezések nélkül a vonatkozó jogszabályok kötelező rendelkezései vonatkoznak.
2.2. Jelen ÁSZF 2022. május 10-től hatályos és visszavonásig érvényben marad. A Szolgáltató a jelen Feltételek módosításait közzéteszi az Oldalon, és a változásról e-mailben értesíti a korábban regisztrált és/vagy vásárolt Felhasználókat. A változtatások a korábban megkötött szerződéseket nem érintik, azaz a változtatásoknak nincs visszamenőleges hatálya.
2.3. A Szolgáltató fenntart minden jogot a Weboldallal, annak bármely részével és az azon megjelenő tartalommal, valamint a Weboldal terjesztésével kapcsolatban. Az oldalon megjelenő tartalmak vagy azok bármely részének letöltése, elektronikus tárolása, feldolgozása és értékesítése a Szolgáltató írásos hozzájárulása nélkül tilos.
2.4. A Szolgáltató nem vállal felelősséget a Szolgáltatóhoz nem kapcsolódó és nem a Szolgáltató által üzemeltetett egyéb weboldalakon közzétett termékek adásvételéért.
3. REGISZTRÁCIÓ / VÁSÁRLÁS
3.1. A felhasználó a szolgáltatás igénylése/megrendelése/előfizetése során köteles saját, valós adatait megadni. A szolgáltatás igénylése/megrendelése/előfizetése során valótlan vagy más személyre vonatkozó adatok megadása esetén a létrejövő elektronikus szerződés semmis, vagy ha más szerződést rejt, a felek jogait és kötelezettségeit az alapján kell megítélni. rejtett szerződés. A Szolgáltató kizárja felelősségét, ha a Felhasználó más megbízásából, más személy adataival veszi igénybe szolgáltatásait.
3.2. A Szolgáltató nem vállal felelősséget a szállítási késedelmekért, illetve a Felhasználó által tévesen és/vagy hibásan megadott adatokra visszavezethető egyéb problémákért, hibákért. A Szolgáltató azonban tájékoztatja a Felhasználókat, hogy a Felhasználóval történt egyeztetés és egyértelmű azonosítás után a hibásan megadott adatok a megrendelésben helyesbíthetők, hogy a számlázás és a szállítás ne legyen akadályozva.
3.3. A Szolgáltató nem vállal felelősséget azokért a károkért, amelyek abból adódnak, hogy a Felhasználó elfelejti jelszavát, vagy attól a pillanattól kezdve, amikor az illetéktelen személyek számára a Szolgáltatónak fel nem róható okból hozzáférhet (ha van regisztráció a weboldalon).
4. MEGVÁSÁROLHATÓ TERMÉKEK, SZOLGÁLTATÁSOK ÉS ÁRAK KÖR
4.1. A megjelenített termékek online (egyes esetekben telefonon) megrendelhetők a webáruházból. A termékeknél feltüntetett árak bruttó árak (tehát tartalmazzák az adott ország forgalmi adóját, de nem tartalmazzák a szállítással, fizetéssel kapcsolatos adókat. Külön csomagolási költség nem kerül felszámításra.
4.2. A webáruházban a Szolgáltató részletesen megjeleníti a termék nevét és leírását, valamint a termékekről fotókat (lehetőség szerint) megjelenít.
4.3. Akciós ár bevezetése esetén a Szolgáltató teljes körűen tájékoztatja a Felhasználókat az akcióról és annak pontos időtartamáról. A termékek eladási árának és egységárának, valamint a szolgáltatások árának feltüntetésének részletes szabályairól szóló 4/2009. (I. 30.) NFGM-SZMM együttes rendelet szabályait.
4.4. Ha a Szolgáltató minden gondossága ellenére téves ár jelenik meg a Webáruház honlapján, a Szolgáltató nem köteles a hibás áron történő megrendelést visszaigazolni, hanem lehetősége van az ajánlat elutasítására, és visszaigazolást adhat a helyes árat, annak tudatában, hogy a Felhasználónak jogában áll a módosított ajánlatot nem fogadni. Rossz ár alatt azt az árat értjük, amelyen a vállalkozónak nincs szerződéses akarata a szerződés megkötésére. A szerződés a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) alapján a felek kölcsönös és egybehangzó akaratnyilvánításával jön létre. Ha a felek a szerződési feltételekben nem tudnak megállapodni, azaz nincs olyan nyilatkozat, amely kölcsönösen és egyhangúan kifejezi a felek akaratát, ebben az esetben nem beszélhetünk érvényes megkötött szerződésről, amelyből jogok és kötelezettségek keletkeznek.
5. A MEGRENDELÉSI FOLYAMAT
5.1. A regisztrációt követően a felhasználó csatlakozik a webáruházhoz és/vagy regisztráció nélkül is megkezdheti a vásárlást.
5.2. A megvásárolni kívánt termékek számát a felhasználó határozza meg.
5.3. A Felhasználó a kiválasztott termékeket a kosárba helyezi. A felhasználó bármikor megtekintheti a kosár tartalmát a „kosár” ikonra kattintva.
5.4. Ha nem szeretne további terméket vásárolni, ellenőrizze a megvásárolni kívánt termék mennyiségét. A "Törlés - X" ikonra kattintva törölheti a kosár tartalmát. Az összeg véglegesítéséhez a Felhasználó a "frissítés" ikonra kattint.
5.5. A felhasználó megadja a szállítási címet, majd a szállítási/fizetési módot, melynek típusai a következők:
5.5.1. Fizetési módok:
Utánvétes fizetés: Amennyiben a megrendelt terméket futárszolgálattal vagy csomagküldő állomáson kézbesítik, lehetőség van arra, hogy a Felhasználó a megrendelés végösszegét a futárnak vagy a csomagponton készpénzben vagy bankkártyával kiegyenlítse az átvételkor. a megrendelt termék/termékek.
Banki átutalással: Felhasználó köteles a megrendelt termékek értékét 3 napon belül átutalni a visszaigazoló e-mailben szereplő bankszámlára. Az összeg Szolgáltató bankszámláján történő jóváírását követően Felhasználó jogosult a termék(ek)et az általa meghatározott módon átvenni.
Online bankkártyával: A Felhasználónak lehetősége van a megrendelés teljes értékét online bankkártyával kiegyenlíteni a Szolgáltató által igénybe vett pénzügyi szolgáltató biztonságos fizetési rendszerén keresztül.
Bankkártyás fizetés Barionnál:
Az online bankkártyás fizetés a Barion rendszerén keresztül történik. A bankkártya adatok nem jutnak el a kereskedőhöz. A szolgáltatást nyújtó Barion Payment Zrt. a Magyar Nemzeti Bank felügyelete alá tartozó intézmény, engedélyszáma: H-EN-I-1064/2013.
5.5.2. Szállítási költség (bruttó összeg):
Kis csomag (kb. 2 kg alatti csomagok) |
24,65 RON |
Közepes kiszerelés (kb. 2-10 kg közötti kiszerelés) |
24,65 RON |
Nagy csomag (10 kg feletti csomagok) |
24,65 RON |
5.6. A fizetendő végösszeg a rendelési összesítő és a visszaigazoló levél alapján minden költséget tartalmaz. Felhasználó a Ptk. 6:127. §-a alapján köteles haladéktalanul ellenőrizni, hogy a megrendelt termék(ek) minősége és mennyisége megfelelő-e. A termékek kiszállítása hétköznapokon 8:00 és 17:00 óra között történik.
5.7. A Felhasználó az adatok megadását követően a „megrendelés visszaigazolása” gombra kattintva tudja leadni megrendelését, előtte azonban még egyszer ellenőrizheti a megadott adatokat, megjegyzést küldhet a megrendeléséhez, vagy e-mailt küldhet nekünk a megrendeléssel kapcsolatos egyéb kívánságokat.
5.8. Felhasználó a megrendeléssel tudomásul veszi, hogy a 45/2014. (II. 26.) Korm. határozat 15. §-a és egyéb feltételek (pl. 20. §) értelmében a végzéssel fizetési kötelezettség keletkezik.
5.9. Adatbeviteli hibák javítása: A rendelési folyamat lezárása előtt a felhasználó mindig visszatérhet az előző fázisba, ahol javíthatja a megadott adatokat. Részletesen: A megrendelés során lehetőség van a kosár tartalmának megtekintésére, módosítására, amennyiben a kosár nem tartalmazza a megrendelni kívánt mennyiséget, a Felhasználó az adatbeviteli mezőben megadhatja a megrendelni kívánt mennyiség számát. a mennyiség oszlopot, majd nyomja meg a „frissítés” gombot. Amennyiben Felhasználó törölni kívánja a termékeket a kosárból, kattintson az „X” „Törlés” gombra. A Felhasználónak a megrendelés során mindig lehetősége van a megadott adatok helyesbítésére/törlésére.
5.10. A felhasználó a megrendelés elküldését követően e-mailben visszaigazolást kap. Amennyiben e visszaigazolás Felhasználóhoz a szolgáltatás jellegétől függően meghatározott határidőn belül, de legkésőbb a megrendelés elküldését követő 48 órán belül nem érkezik meg, a Felhasználó mentesül az ajánlati kötöttség vagy a szerződéses kötelezettség alól. A megrendelés és annak visszaigazolása akkor tekintendő a Szolgáltatóhoz vagy a Felhasználóhoz megérkezettnek, amikor az elérhetővé válik. A Szolgáltató kizárja a visszaigazolási felelősségét, ha a visszaigazolás azért nem érkezik meg időben, mert a Felhasználó a regisztráció során rossz e-mail címet adott meg, vagy mert a fiókjához tartozó tárhely megtelt, a Felhasználó nem tud üzenetet fogadni.
5.11. A felhasználó tudomásul veszi, hogy az előző pontban leírt visszaigazolás csak automatikus visszaigazolás, és nem hoz létre szerződést. A szerződés akkor jön létre, amikor a Szolgáltató az előző pontban említett automatikus visszaigazolást követően új e-mailben értesíti a Felhasználót a megrendelés részleteiről, illetve annak várható teljesüléséről.
6. A MEGRENDELÉSEK FELDOLGOZÁSA ÉS RENDELKEZÉSE
6.1. A rendelések feldolgozása érkezési sorrendben történik munkaidőben. A megrendelés feldolgozásaként megjelölt órákon kívül is van lehetőség a rendelés leadására, amennyiben ez munkaidőn túl történik, a következő munkanapon kerül feldolgozásra. A szolgáltató ügyfélszolgálata minden esetben elektronikusan visszaigazolja, hogy mikor tudja teljesíteni megrendelését.
6.2. Általában a szerződéskötéstől számított 1-3 munkanapon belül.
6.3. Az adásvételi szerződés alapján a Szolgáltató köteles a termék tulajdonjogát átruházni, a Felhasználó pedig köteles a vételárat megfizetni és a termék átvételét.
6.4. Ha az eladó vállalkozás, a vevő fogyasztó, és az eladó vállalja, hogy a terméket a vevőnek átadja, a kárveszély akkor száll át a vevőre, amikor a vevő vagy a vevő által megjelölt harmadik személy az árut birtokba veszi. A kárveszély a kosár átadásakor a vevőre száll át, ha a fuvarozót a vevő megbízta, feltéve, hogy a szállítót az eladó nem javasolta.
6.5. A Szolgáltató késedelme esetén a Felhasználó jogosult további határidő kitűzésére. Ha az eladó a póthatáridőn belül nem teljesít, a vevőnek jogában áll elállni a szerződéstől.
6.6. A felhasználónak joga van további feltétel kitűzése nélkül elállni a szerződéstől, ha
a) A szolgáltató megtagadta a szerződés teljesítését; óra
b) a szerződést a felek megállapodása szerint vagy a szolgáltatás elismert célja miatt a meghatározott teljesítési időpontban kellett volna teljesíteni - és nem máskor.
6.7. Amennyiben a Szolgáltató a szerződésben vállalt kötelezettségének azért nem tesz eleget, mert a szerződésben meghatározott termék nem elérhető, köteles erről a Felhasználót haladéktalanul tájékoztatni, és a Felhasználó és a Szolgáltató által kifizetett összeget haladéktalanul visszatéríteni. köteles továbbá gondoskodni arról, hogy a Felhasználó hibás jogérvényesítés esetén az egyéb jogorvoslati lehetőségeket megtegye.
6.8. A szolgáltató felhívja a Felhasználók figyelmét, hogy amennyiben a megrendelt termék(eke)t nem veszi át szerződésszerűen teljesítve (fizetési módtól függetlenül), szerződésszegést követ el, pontosan szerint a Ptk . 6:156. § (1) bekezdése szerint hátraléka van.
nem kötelező érvényű kezelési szabályok alapján, ha a Fogyasztó elállási szándékát nem jelzi (és nem nyilatkozik, ha a megrendelt terméket/termékeket kívánja átvenni), a kapcsolódó tárolás a termék(ek) normál költségét, ill. a szállítási költség (ha van visszaterhelés) (oda-vissza) a Felhasználóknak.
A Szolgáltató felhívja a Felhasználók figyelmét, hogy az így felmerülő jogi igények érvényesítése érdekében ügyvédei segítségét veszi igénybe, hogy a szerződés megszegéséből eredő egyéb (jog)költség megfizetése. szerződés (ideértve a fizetési meghagyásos eljárás díjait is) szintén a Felhasználót terheli.
7. ELÁLLÁSI JOG
7.1. Az Európai Parlament és a Tanács 2011/83/EU irányelve, valamint a fogyasztók és a vállalkozások közötti szerződések részletes szabályairól szóló 45/2014. (II.26.) Korm. határozat előírásai szerint a Fogyasztót megilleti indokolás nélküli elállási jog.
A fogyasztó elállási vagy felmondási joga
a) termék adásvételére irányuló szerződés esetén
aa) a termékre,
ab) több termék vásárlásakor és értékesítése esetén, ha az egyes termékeket eltérő időpontban szállítják, az utolsó leszállított termékig,
ac) több tételből vagy darabból álló termék esetén az utolsó szállított tétel vagy darab,
ad) ha a terméket meghatározott időszakban rendszeresen kell szállítani, az első szerviz,
az átvételtől számított tizennégy napon belül gyakorolható a fogyasztó vagy az általa megjelölt fuvarozótól eltérő harmadik személy által.
Amennyiben a Szolgáltató ennek a tájékoztatónak nem tesz eleget, a 14 napos elállási határidő tizenkét hónappal meghosszabbodik. Ha a Szolgáltató a tájékoztatást a termék átvételének napjától vagy a szerződés megkötésétől számított 14 nap lejárta után, de 12 hónapon belül adja meg, az elállási határidő e tájékoztatás közlésétől számított 14 nap.
7.2. A fogyasztó erre vonatkozó egyértelmű nyilatkozattal gyakorolhatja elállási jogát, vagy a 45/2014. (II.26.) Korm. határozat 2. számú mellékletében meghatározott nyilatkozatminta útján.
7.3. Az elállási jog gyakorlására nyitva álló határidő attól a naptól számított 14 nap elteltével jár le, amelyen a Fogyasztó vagy az általa megjelölt, a fuvarozón kívüli harmadik személy a terméket átvette.
7.4. A fogyasztó elállási jogát a szerződéskötés napja és a termék átvételének napja közötti időszakban is gyakorolhatja.
7.5. A termék visszaküldésének költsége a Fogyasztót köteles viselni, ennek a költségét a Szolgáltató nem vállalta.
7.6. Az elállási jog gyakorlása esetén a Fogyasztót a termék visszaküldésének költségén kívül egyéb költség nem terheli.
7.7. Nem illeti meg a Fogyasztót az elállási joga olyan nem legyártott termék esetén, amelyet a Fogyasztó utasítása alapján vagy kifejezett kérésére állítottak elő, illetve olyan termék esetében, amelyet egyértelműen a fogyasztóhoz alakítottak.
7.8. Ugyanígy a Fogyasztó nem gyakorolhatja elállási jogát. szolgáltatásnyújtásra irányuló szerződés esetén a szolgáltatás egészének teljesítését követően, ha a vállalkozás a szolgáltatás nyújtását a Fogyasztó kifejezett, előzetes beleegyezésével kezdte meg, és a Fogyasztó felismerte, hogy elveszíti a szolgáltatásnyújtás jogát. a szolgáltatás egészének befejezése utáni felmondás;
b. olyan termékre vagy szolgáltatásra, amelynek ára vagy jutaléka a pénzpiac esetleges ingadozásától függ, amelyet a társaság nem tud befolyásolni, még az elállási jog gyakorlásának korlátozott időtartama alatt sem;
c. romlandó termékről vagy olyan termékről, amely rövid ideig megőrzi minőségét;
d. olyan zárt termék esetében, amely egészségvédelmi vagy higiéniai okokból a szállítást követően nem küldhető vissza;
e. olyan termék tekintetében, amely természeténél fogva elválaszthatatlanul keveredik egy másik termékkel a kiszállítást követően;
- olyan szeszes ital tekintetében, amelynek tényleges értéke a társaság által nem befolyásolható módon a piaci ingadozásoktól függ, és amelynek árában a felek az adásvételi szerződés megkötésekor megállapodtak, de a szerződést teljesítik csak a - harmincadik után. a megkötését követő napon;
- olyan vállalkozási szerződés esetén, amelyben a vállalkozás a Fogyasztó kifejezett kérésére keresi fel a Fogyasztót sürgős javítási vagy karbantartási munka elvégzése céljából;
- zárt csomagolású hang- és képfelvételek, valamint számítógépes szoftverek másolatainak adásvétele tekintetében, ha a Fogyasztó az átadást követően a csomagolást felbontotta;
- újságok, folyóiratok és folyóiratok vonatkozásában, kivéve az előfizetési szerződéseket;
- nyilvános árverésen kötött szerződések esetén;
- a lakossági szolgáltatás kivételével szállás, szállítás, autóbérlés, étkeztetés vagy szabadidős tevékenységhez kapcsolódó szolgáltatás nyújtására irányuló szerződés esetén,
- ha a szerződésben meghatározott teljesítési határidőben vagy teljesítési határidőben állapodtak meg; nem anyagi adathordozón biztosított digitális adattartalom tekintetében,
- ha a vállalkozás a Fogyasztó kifejezett, előzetes hozzájárulásával kezdte meg a teljesítését, és e hozzájárulással egyidejűleg a Fogyasztó kijelentette, hogy a teljesítés megkezdését követően elveszíti elállási jogát.
7.9. A szolgáltató haladéktalanul, de legkésőbb tizennégy napon belül visszatéríti a fogyasztó által kártérítésként kifizetett teljes összeget, beleértve a biztosítással kapcsolatban felmerült költségeket is. A Szolgáltatót ugyanakkor visszatartási jog illeti meg.
7.10. A visszatérítés során a Szolgáltató a kezdeti tranzakció során alkalmazott fizetési móddal azonos fizetési módot alkalmaz, kivéve, ha a Fogyasztó más fizetési mód igénybevételéhez kifejezetten hozzájárul; e visszatérítési mód alkalmazása miatt a Fogyasztót többletköltség nem terheli.
7.11. A Fogyasztó köteles az árut indokolatlan késedelem nélkül, de legkésőbb a szerződéstől való elállási nyilatkozat Szolgáltató részére történő megküldésétől számított 14 napon belül visszaküldeni, vagy a Szolgáltató címére eljuttatni.
7.12. Írásbeli elállás esetén a Fogyasztó köteles az elállási nyilatkozatot 14 napon belül elküldeni.
7.13. Fogyasztó betartja a határidőt, ha a 14 napos határidő lejárta előtt visszaküldi vagy átadja a terméket. A visszaküldés határidőn belül teljesítettnek minősül, ha a Fogyasztó a terméket határidő előtt elküldi.
7.14. A fogyasztót csak a termék visszaküldésének közvetlen költsége viseli.
7.15. A Szolgáltató nem köteles megtéríteni a Fogyasztónak a Szolgáltató által kínált legolcsóbb szokásos szállítási módtól eltérő szállítási mód választásából eredő többletköltségeket.
7.16. A szolgáltató mindaddig visszatarthatja a visszatérítést, amíg az áru(k) vissza nem érkezik, vagy a Fogyasztó nem igazolta a visszaküldést: a két időpont közül a korábbit veszi figyelembe.
7.17. Amennyiben a Fogyasztó elállási jogával élni kíván, ezt megteheti írásban (a csatolt nyilatkozat felhasználásával), telefonon, vagy akár személyesen a Szolgáltató elérhetőségein. Postai úton történő írásbeli értesítés esetén a postai, telefonos értesítés esetén a telefonos feladás időpontját vesszük figyelembe. A Fogyasztó a megrendelt terméket postai úton, személyesen vagy futárszolgálat segítségével küldheti vissza a Szolgáltatónak.
7.18. A fogyasztó kizárólag a termék jellegének, tulajdonságainak és működésének megállapításához szükséges használaton túli használatból eredő értékcsökkenésért felelős.
7.19. A fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződések részletes szabályairól szóló 45/2014. (II.26.) Korm. határozat rendelkezésre áll.
7.21. A Fogyasztó egyéb panaszával is megkeresheti a Szolgáltatót a jelen Szabályzatban megadott elérhetőségeken.
7.24. (Csak abban az esetben alkalmazható, ha a Szolgáltató az értékesítésen túl szolgáltatást is kínál.) Ha a Fogyasztó a felek között létrejött szerződést a teljesítés megkezdése után felmondja, köteles a vállalkozásnak a szolgáltatással arányos díjat fizetni a 2011. évi CX. a felmondásról szóló értesítés időpontja. A Fogyasztó által arányosan fizetendő összeg a szerződésben megállapított ellenérték adókkal növelt teljes összege alapján kerül megállapításra. Ha a Fogyasztó bizonyítja, hogy az így megállapított végösszeg túlzottan magas, az arányos összeget a szerződés megszűnésének időpontjáig nyújtott szolgáltatások piaci értéke alapján kell kiszámítani.
7.25. Az elállási jog gyakorlásának menete:
7.25.1. Amennyiben a Fogyasztó élni kíván elállási jogával, elállási szándékát köteles jelezni a Szolgáltató elérhetőségein.
7.25.2. A Fogyasztó határidőben gyakorolja elállási jogát, ha elállási nyilatkozatát a termék átvételét követő 14. nap letelte előtt elküldi. Írásban történő elállás esetén elegendő az elállási nyilatkozatot 14 napon belül elküldeni. Postai úton történő értesítés esetén a postai küldés időpontja, e-mailben történő értesítés esetén az e-mail elküldésének időpontja kerül figyelembevételre.
7.25.3. Elállás esetén a Fogyasztó köteles a megrendelt terméket haladéktalanul, de legkésőbb az elállási nyilatkozat közlésétől számított 14 napon belül visszaküldeni a Szolgáltatónak, vagy a szolgáltatónak átadni. A határidő betartottnak minősül, ha a terméket a 14 napos határidő előtt küldi el (tehát nem kell 14 napon belül megérkeznie). A vásárló viseli az elállási jog gyakorlása következtében az áru visszaszolgáltatásával kapcsolatban felmerülő költségeket.
7.25.4. A Szolgáltató azonban nem köteles megtéríteni a Fogyasztónak a Szolgáltató által kínált legolcsóbb szokásos szállítási módtól eltérő szállítási mód választásából eredő többletköltségeket. A fogyasztó a szerződés megkötésének napja és a termék átvétele közötti időszakban is gyakorolja elállási jogát.
7.25.5. Több termék vásárlásakor és eladása esetén, ha az egyes termékek kiszállítása eltérő időpontban történik, a vásárló az utolsó termék, illetve több tételből vagy alkatrészből álló termék átvételétől számított 14 napon belül élhet elállási jogával.
8. GARANCIA
Rossz kivitelezés
A szolgáltató hibásan teljesít, ha a szolgáltatás a teljesítés időpontjában nem felel meg a szerződésben vagy jogszabályban meghatározott minőségi követelményeknek. A szolgáltató nem működik hibásan, ha a jogosult a hibáról a szerződéskötéskor tudott, vagy a hibáról a szerződéskötéskor tudnia kellett.
A fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződésben semmis az e fejezetben foglaltaktól a kellékszavatosságra és a fogyasztó hátrányára történő jótállásra vonatkozó eltérés.
Többszörös szavatossági jog csak azon Felhasználókat illeti meg, akik a Ptk. szerint fogyasztónak minősülnek.
Vállalkozási tevékenységet folytató felhasználó: hivatása, önálló foglalkozása vagy üzleti tevékenysége körében eljáró személy.
Tartozékok garanciája
8.1. Milyen esetekben élhet a Felhasználó a tartozékokra vonatkozó szavatossági jogával?
A Szolgáltató hibás teljesítése esetén a Felhasználó a Szolgáltatóval szemben szavatossági igényt érvényesíthet a Polgári Törvénykönyv szabályai szerint.
8.2. Milyen jogok illetik meg a Felhasználót kellékszavatossági igénye alapján?
Utilizatorul poate - la alegerea sa - să facă uz de următoarele pretenții de garanție accesorii: el sau ea poate solicita repararea sau înlocuirea, cu excepția cazului în care îndeplinirea revendicării alese de Utilizator este imposibilă sau ar implica costuri suplimentare disproporționate pentru companie în comparație cu la îndeplinirea altor cerințe. Dacă nu ați solicitat sau nu ați putut solicita reparația sau înlocuirea, puteți solicita o reducere proporțională a despăgubirii sau, în ultimă instanță, vă puteți retrage din contract. Puteți trece de la dreptul de garanție al accesoriului ales la altul, dar costul comutatorului este suportat de Utilizator, cu excepția cazului în care a fost justificat sau compania a furnizat un motiv pentru aceasta.
Consumatorul are, de asemenea, dreptul – în funcție de gravitatea încălcării contractului – să solicite livrarea proporțională a despăgubirilor sau să rezilieze contractul de vânzare dacă
a) societatea nu a efectuat reparația sau înlocuirea sau a făcut-o, dar nu a efectuat dezafectarea și repunerea în funcțiune parțială sau totală sau a refuzat să conformeze bunurile cu contractul;
b) a intervenit o eroare repetată de executare, în ciuda faptului că societatea a încercat să conformeze bunurile cu contractul;
c) eroarea de executare este atât de gravă încât justifică o reducere imediată a prețului sau rezilierea imediată a contractului de vânzare; obsesie
d) întreprinderea nu s-a angajat să conformeze bunurile cu contractul sau reiese clar din circumstanțe că afacerea nu va face bunurile conform contractului într-un termen rezonabil sau fără prejudicii semnificative aduse intereselor Consumatorului.
În cazul în care Consumatorul dorește să rezilieze contractul de vânzare invocând executarea defectuoasă, companiei îi revine sarcina de a dovedi că vina este nesemnificativă.
Consumatorul are dreptul de a reține partea rămasă din prețul de cumpărare - în funcție de gravitatea încălcării contractului - în totalitate sau parțial, până când societatea își îndeplinește obligațiile legate de conformitatea prestației cu contractul și executarea defectuoasă.
Termenul rezonabil pentru repararea sau înlocuirea bunurilor se calculează din momentul în care Consumatorul a informat compania despre defectul.
Consumatorul trebuie să pună bunurile la dispoziția companiei pentru a finaliza reparația sau înlocuirea.
In cazul unui contract intre un consumator si o afacere, afacerea trebuie sa asigure returnarea bunurilor schimbate pe cheltuiala proprie. Dacă reparația sau înlocuirea necesită scoaterea bunurilor care au fost puse în funcțiune în conformitate cu natura și scopul bunurilor - înainte ca defectul să devină detectabil - atunci obligația de reparare sau înlocuire include scoaterea mărfurilor neconforme și bunuri de înlocuire sau reparate livrate ca înlocuitor.plazarea sau suportarea costurilor de demontare sau punere în funcțiune.
Livrarea despăgubirii este proporțională dacă valoarea acesteia este egală cu diferența dintre valoarea bunurilor la care are dreptul Consumatorul în cazul executării contractuale și valoarea bunurilor efectiv primite de Consumator.
Dreptul Consumatorului de a rezilia contractul de vânzare poate fi exercitat printr-o declarație legală adresată companiei prin care se exprimă decizia de denunțare.
În cazul în care executarea defectuoasă afectează doar o anumită parte a bunurilor furnizate în baza contractului de vânzare, iar cu privire la acestea există condițiile de exercitare a dreptului de reziliere a contractului, Consumatorul poate rezilia contractul de vânzare numai cu privire la bunurile defecte, dar și cu privire la orice alte bunuri achiziționate împreună cu acestea.poate rezilia-o dacă nu se poate aștepta în mod rezonabil Consumatorului să păstreze numai bunuri care sunt conforme cu contractul.
Dacă Consumatorul reziliază contractul de vânzare în întregime sau cu privire la o parte a bunurilor furnizate în baza contractului de vânzare, atunci
a) Consumatorul trebuie să returneze societății bunurile afectate pe cheltuiala societății; și
b) societatea trebuie să ramburseze imediat Consumatorului prețul de cumpărare plătit pentru bunurile în cauză, de îndată ce a primit bunurile sau certificatul care susține returnarea bunurilor.
8.3. Care este termenul limită pentru care utilizatorul își poate revendica cererea de garanție pentru accesorii?
Utilizatorul (dacă este considerat consumator) este obligat să raporteze eroarea imediat după descoperirea acesteia, dar nu mai târziu de două luni de la descoperirea erorii. În același timp, dorim să vă atragem atenția asupra faptului că nu vă mai puteți exercita drepturile de garanție accesorie dincolo de termenul de prescripție de doi ani (1 an în cazul afacerilor sau produselor uzate) de la data executării. al contractului. (În cazul produselor cu termen de valabilitate, garanția accesoriilor poate fi aplicată până la sfârșitul termenului de valabilitate).
În cazul în care, în cazul bunurilor care conțin elemente digitale , contractul de vânzare prevede furnizarea continuă de conținut digital sau servicii digitale pe o perioadă de timp determinată, societatea este răspunzătoare pentru un defect al bunurilor aferente conținutului digital sau serviciului digital, dacă defectul
a) în termen de doi ani de la livrarea bunurilor, în cazul serviciului continuu cu o durată care nu depășește doi ani; obsesie
b) în cazul serviciului continuu mai mare de doi ani, pe toată durata serviciului continuu
apare sau devine recognoscibilă.
8.4. Cui puteți să vă executați cererea de garanție pentru accesorii?
Utilizatorul își poate pune în aplicare cererea de garanție pentru accesorii împotriva Furnizorului de servicii.
8.5. Ce alte condiții există pentru a-ți afirma drepturile de garanție pentru accesorii (dacă Utilizatorul este considerat consumator)?
În termen de 1 an de la data livrării, nu există nicio altă condiție de validare a revendicării garanției accesoriilor, în afară de raportarea defecțiunii, în cazul în care Utilizatorul face dovada că produsul sau serviciul a fost furnizat de către compania care operează magazinul online. Cu toate acestea, după 1 an de la data efectuării, Utilizatorul este obligat să dovedească că eroarea recunoscută de Utilizator era deja prezentă la momentul efectuării.
garantia produsului
8.6. În ce cazuri își poate exercita Utilizatorul dreptul de garanție a produsului?
În cazul unui defect al unui obiect mobil (produs), Utilizatorul poate - la alegerea sa - să impună o cerere de garanție pentru accesorii sau o garanție a produsului.
8.7. Ce drepturi are Utilizatorul pe baza revendicării sale de garanție a produsului?
Ca pretenție de garanție a produsului, Utilizatorul poate solicita doar repararea sau înlocuirea produsului defect.
8.8. În ce caz produsul este considerat defect?
Produsul este defect daca nu indeplineste cerintele de calitate in vigoare la momentul introducerii pe piata, sau daca nu are proprietatile descrise de producator.
8.9. În ce interval de timp poate Utilizatorul să-și execute cererea de garanție a produsului?
Utilizatorul poate revendica o cerere de garanție a produsului în termen de doi ani de la introducerea produsului pe piață de către producător. După acest termen, veți pierde acest drept.
8.10. Împotriva cui și în ce alte condiții puteți aplica cererea de garanție a produsului?
Puteți exercita cererea de garanție a produsului numai împotriva producătorului sau distribuitorului articolului mobil. Utilizatorul trebuie să dovedească defectul produsului în cazul unei cereri de garanție a produsului.
8.11. În ce cazuri producătorul (distribuitorul) este scutit de obligațiile de garanție a produsului?
Producătorul (distribuitorul) este scutit de obligația de garanție a produsului numai dacă poate dovedi că:
- produsul nu a fost fabricat sau comercializat ca parte a activităților sale comerciale, sau - defectul nu a fost recunoscut conform stării științei și tehnologiei la momentul comercializării, sau - defectul produsului rezultă din aplicarea legislației sau a reglementărilor oficiale obligatorii. Este suficient ca producătorul (distribuitorul) să dovedească un motiv pentru scutire. Vă rugăm să rețineți că, din cauza aceluiași defect, nu puteți susține o revendicare de garanție pentru accesorii și o revendicare de garanție a produsului în același timp, paralele unele cu altele. Cu toate acestea, dacă cererea de garanție a produsului este susținută cu succes, puteți face cererea de garanție pentru accesorii pentru produsul înlocuit sau piesa reparată împotriva producătorului.
Garanție (pentru bunuri de folosință îndelungate noi)
8.12. În ce cazuri Consumatorul își poate exercita dreptul de garanție?
Az egyes tartós fogyasztási cikkek hibás teljesítés esetén történő kötelező jótállásáról szóló 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet alapján a Szolgáltató szavatosságot köteles vállalni, ha a felhasználó Fogyasztónak minősül.
8.13. Milyen jogok illetik meg a fogyasztókat a garancia keretében és milyen időkereten belül?
Jótállási idő:
Forgalmazott termékek esetén: 2 év
E feltételek be nem tartása a jogok elvesztésével jár.
A jótállási idő a fogyasztási cikk Fogyasztó részére történő átadásának napjától kezdődik, illetve ha a szolgáltató vagy megbízottja az üzembe helyezést végzi.
Ha a Fogyasztó a fogyasztási cikket az átadástól számított hat hónapon túl helyezi üzembe, a jótállási idő kezdetének napja a fogyasztási cikk átvételének napja.
A Fogyasztó javítási igényét közvetlenül a Szolgáltató telephelyén, bármely helyen, fióktelepen vagy a jótállási jegyen feltüntetett javítószolgálatnál teheti meg.
Jótállási igény alapján, a jogosult választása szerint
- kérhet kijavítást vagy kicserélést, kivéve, ha a választott jótállás teljesítése lehetetlen, vagy a hitelező számára más jótállási igény teljesítéséhez képest aránytalan többletköltséggel járna a szolgáltatás által képviselt érték figyelembevételével kifogásolhatatlan módon. . a szerződésszegés állapota, súlyossága és a szavatossági jog érvényesítéséhez való jog érdeksérelmet okoztak; megszállottság
- kérheti a kártalanítás arányos leszállítását, vagy elállhat a szerződéstől, ha a hitelező a kijavítást vagy a kicserélést nem vállalta, (...) e kötelezettségének nem tud eleget tenni, vagy a tulajdonosnak a kijavításhoz vagy kicseréléshez fűződő érdeke megszűnt.
Jelentéktelen hiba miatt lemondásra nincs lehetőség.
15 napot kell követnie
A fogyasztó és a vállalkozás között létrejött szerződés alapján értékesített dolgokra vonatkozó szavatossági és jótállási igények kezelésének eljárási szabályairól szóló 19/2014. (IV. 29.) NGM rendelet 5. §-a alapján a Szolgáltatónak törekednie kell arra, hogy a kijavítást vagy kicserélést legfeljebb 15 napon belül elvégezze . Amennyiben a kijavítás vagy kicserélés időtartama meghaladja a 15 napot, a Szolgáltató köteles a Fogyasztót tájékoztatni a kijavítás vagy kicserélés becsült időtartamáról . A tájékoztatás a Fogyasztó előzetes hozzájárulásával, elektronikus úton vagy a fogyasztó általi átvétel igazolására alkalmas egyéb módon történik.
Ha a termék javíthatatlannak bizonyul
Ha a fogyasztási cikk jótállási időn belüli első javítása során a Szolgáltató úgy ítéli meg, hogy a fogyasztási cikk nem javítható , a Szolgáltató köteles a fogyasztási cikket 8 napon belül kicserélni, ha a Fogyasztó másként nem rendelkezik . Amennyiben a fogyasztási cikk cseréje nem lehetséges, a Szolgáltató köteles a vételárat 8 napon belül visszaküldeni a fogyasztónak.
Ha a termék negyedszerre is eltörik
Ha a jótállási idő alatt a fogyasztási cikk háromszori javítást követően ismét meghibásodik - ha a Fogyasztó nem kéri a vételár arányos csökkentését, és a Fogyasztó nem kívánja a fogyasztási cikket a vállalkozás költségére megjavítani, ill. - mással megjavíttatni, a Szolgáltató a fogyasztási terméket belül cserélve 8 napon belül köteles visszaküldeni . Amennyiben a fogyasztási cikk cseréje nem lehetséges, a Szolgáltató köteles a vételárat 8 napon belül visszaküldeni a fogyasztónak.
Ha 30 napon belül nem javítható
Ha a fogyóeszköz kijavítására a javítási kérelem Szolgáltatóhoz intézett közlésétől számított 30. napig nem kerül sor, a Szolgáltató köteles a fogyóeszközt a 30 napos határidő eredménytelen lejártát követő 8 napon belül kicserélni, kivéve, ha egyébként a Fogyasztó megrendelte . Amennyiben a fogyasztási cikk cseréje nem lehetséges, a Szolgáltató a harminc napos korrekciós határidő eredménytelen lejártát követő 8 napon belül köteles a vételárat a fogyasztónak visszatéríteni .
8.14. Mikor mentesül a cég a jótállási kötelezettség alól?
A Szolgáltató csak akkor mentesül szavatossági kötelezettsége alól, ha bizonyítja, hogy a hiba oka a teljesítés után keletkezett. Felhívjuk a figyelmet, hogy azonos hiba miatt szavatossági és kellékszavatossági igényt, illetve jótállási és termékszavatossági igényt egyszerre, egymással párhuzamosan nem érvényesíthet.
8.15 A szolgáltató a jótállási időn (a szakember várható élettartamán) túlmenően nem vállal garanciát a természetes elhasználódásból/elavulásból eredő károkra.
8.16. A szolgáltató nem vállal felelősséget a hibás vagy hanyag kezelésből adódó károk kockázatának áthárítása utáni szavatossági vagy garanciális károkért, a túlzott használatból, a meghatározottaktól eltérő hatásokért vagy a termékek egyéb nem rendeltetésszerű használatából eredő károkért.
8.17. Ha a Fogyasztó a fogyasztási cikk hibája miatt a vásárlástól (üzembe helyezéstől) számított három munkanapon belül cserét kér, a Szolgáltató köteles a fogyasztási cikket kicserélni, feltéve, hogy a hiba a rendeltetésszerű használatot akadályozza.
9. A GARANCIA IGÉNYÉNEK ELJÁRÁSA (FOGYASZTÓNAK TEKINTETT FELHASZNÁLÓK SZÁMÁRA)
9.1. A fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződésben a felek megállapodása nem térhet el a rendeletben foglaltaktól a fogyasztó hátrányára.
9.2. A Fogyasztó kötelessége igazolni a szerződés létrejöttét (számlával vagy akár csak nyugtával).
9.3. A jótállási kötelezettség teljesítésével kapcsolatos költségek a Szolgáltatót terhelik (Ptk. 6:166. §).
9.4. A szolgáltató köteles a Fogyasztó által bejelentett szavatossági vagy szavatossági igényt nyilvántartásba venni.
9.5. A jegyzőkönyv egy példányát haladéktalanul és ellenőrizhető módon a Fogyasztó rendelkezésére kell bocsátani.
9.6. Ha a Szolgáltató a szavatossági vagy a Fogyasztó kellékszavatossági igénye teljesítésére vonatkozóan annak bejelentésekor nem tud nyilatkozatot benyújtani, köteles álláspontjáról - a reklamáció elutasítása esetén az elutasítás okáról és annak lehetőségéről - a Fogyasztót tájékoztatni. a békéltető testülethez benyújtott fellebbezésről - öt munkanapon belül, igazolhatóan.
9.7. A szolgáltató a jegyzőkönyvet a nyilvántartásba vételétől számított három évig köteles megőrizni, és azt az ellenőrző hatóság kérésére bemutatni.
9.8. A szolgáltatónak törekednie kell arra, hogy a kijavítást vagy kicserélést legfeljebb tizenöt napon belül elvégezze. Amennyiben a kijavítás vagy kicserélés időtartama meghaladja a 15 napot, a Szolgáltató köteles a Fogyasztót tájékoztatni a kijavítás vagy kicserélés becsült időtartamáról . A tájékoztatás a Fogyasztó előzetes hozzájárulásával, elektronikus úton vagy a Fogyasztó általi átvétel igazolására alkalmas egyéb módon történik.
10. VEGYES RENDELKEZÉSEK
10.1. A Szolgáltató jogosult kötelezettségei teljesítéséhez Közreműködőt igénybe venni. Ön teljes mértékben felelős a jogellenes magatartásáért, mintha Ön követte volna el a jogellenes magatartást.
10.2. Ha a jelen Szabályzat bármely része érvénytelenné, törvénytelenné vagy végrehajthatatlanná válik, a többi rész érvényességét, jogszerűségét és végrehajthatóságát ez nem érinti.
10.3. Ha a Szolgáltató a Szabályzatban foglalt jogát nem gyakorolja, a joggyakorlás elmulasztása nem tekinthető e jogról való lemondásnak. Bármely jogról való lemondás csak akkor érvényes, ha azt kifejezetten írásban közölték. Az, hogy a Szolgáltató a Szabályzat valamely lényeges feltételét vagy kikötését egy alkalommal nem tartja be szigorúan, nem jelenti azt, hogy a jövőben lemond az adott feltétel vagy kikötés szigorú betartásához való ragaszkodásáról.
10.4. A Szolgáltató és a Felhasználó vitáit békés úton próbálja rendezni.
10.5. A felek megerősítik, hogy a Szolgáltató webáruháza Magyarországon működik, és annak karbantartását is itt végzik. Mivel az oldal más országokból is látogatható, a felhasználók kifejezetten tudomásul veszik, hogy a Felhasználó és a Szolgáltató közötti kapcsolatra a magyar jog az irányadó. Ha a felhasználó fogyasztó, o. 26. § (1) bekezdése alapján a jelen szerződésből eredő, a Fogyasztóval szembeni jogvitákban az alperes (Fogyasztó) székhelye szerinti bíróság kizárólagos illetékességgel rendelkezik.
10.6. A Szolgáltató a Felhasználó nemzetiségével, lakóhelyével vagy letelepedési helyével összefüggő okokból eltérő általános hozzáférési feltételeket nem alkalmaz a webáruházban található termékekhez való hozzáférésre.
10.7. A szolgáltató nem alkalmaz - az általa elfogadott fizetési módok tekintetében - eltérő feltételeket a fizetési művelethez a Felhasználó állampolgárságával, lakó- vagy letelepedési helyével, fizetési számla helyével összefüggő okokból. számla, a fizetési szolgáltató székhelye vagy a készpénzt helyettesítő fizetési eszköz kibocsátásának helye az Európai Unióban
10.8. A szolgáltató betartja a 2006/2004/EK és (EU) 2017/2394 sz., az ügyfél állampolgárságán, lakóhelyén vagy letelepedési helyén alapuló indokolatlan tartalomkorlátozások, valamint a megkülönböztetés egyéb formái elleni intézkedésekről szóló 2006/2004/EK és (EU) 2017/2394 előírásait. mint 2009/22 AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2018/302 RENDELETE az EK-irányelv módosításáról.
11. PANASZKEZELÉSI ELJÁRÁS (FOGYASZTÓ FELHASZNÁLÓK ESETÉN)
11.1. A szolgáltató célja, hogy minden megrendelést megfelelő minőségben, a vevő teljes megelégedésére teljesítsen. Amennyiben a Felhasználónak a szerződéssel vagy annak teljesítésével kapcsolatban továbbra is panasza van, panaszát a fenti telefonszámon, e-mail címen vagy levélben jelezheti.
11.2. A Szolgáltató a szóbeli panaszt haladéktalanul megvizsgálja és szükség szerint orvosolja. Ha az ügyfél a panasz kezelésével nem járul hozzá, vagy a panasz azonnali kivizsgálása nem lehetséges, a Szolgáltató a panaszról és az azzal kapcsolatos álláspontjáról haladéktalanul jegyzőkönyvet vesz fel, és annak egy példányát átadja az ügyfélnek.
11.3. Az írásbeli panaszra a szolgáltató 30 napon belül válaszol. A panaszt elutasító álláspontját megindokolja. A panaszról készült jegyzőkönyvet és a válasz másolati példányát a Szolgáltató 3 évig megőrzi, és az ellenőrző hatóságok kérésére bemutatja.
11.4. Tájékoztatjuk, hogy panaszának elutasítása esetén panaszával hivatalos szervi eljárást vagy egyeztetést kezdeményezhet az alábbiak szerint:
11.5. A fogyasztó panasszal élhet a fogyasztóvédelmi hatóságnál:
fgytv. _ 45/A. § (1)-(3) bekezdése a fogyasztóvédelmi hatóság kijelölésére vonatkozó 387/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet alapján fogyasztóvédelmi általános hatóságként a kormányhivatal jár el: https://sesizari1.anpc.ro/
11.6. Panasz esetén a Fogyasztónak lehetősége van békéltető testülethez fordulni, melynek elérhetőségeit itt találja:
11.7. A Békéltető Testület feladata a fogyasztói jogviták bírósági eljáráson kívüli rendezése. A békéltető bizottság feladata, hogy a fogyasztói jogvita rendezése érdekében megpróbáljon megegyezésre jutni a felek között, és ha ez nem járna sikerrel, az egyszerű, gyors, hatékony eljárás érdekében e tekintetben döntést hozzon. valamint a fogyasztói jogok gazdaságos betartása. A békéltető testület a Fogyasztó vagy a Szolgáltató kérésére tanácsot ad a Fogyasztó jogaival és kötelezettségeivel kapcsolatban.
11.8. Online adásvételi szerződéssel vagy online szolgáltatással kapcsolatos, határon átnyúló fogyasztói jogvita esetén - az Fgytv. 20. §-ában meghatározott hatásköri szabályok figyelembevételével - az összes megyei (fővárosi) kereskedelmi és iparkamara által működtetett békéltető tanács eljárhat.
11.9. Panasz esetén a Fogyasztó igénybe veheti az EU online vitarendezési platformját. A platform használatához egyszerű regisztráció szükséges az Európai Bizottság rendszerében, ide kattintva . Ezt követően a Fogyasztó a hitelesítést követően a következő internetes oldalon keresztül nyújthatja be panaszát: http://ec.europa.eu/odr
11.10. A békéltető bizottsági eljárásban a szolgáltatónak együttműködési kötelezettsége van. A szolgáltató békéltető bizottsági eljárást alkalmaz. Ezzel kapcsolatban válaszát meg kell küldenie a békéltető bizottságnak, és biztosítania kell az egyezségkötésre jogosult személy részvételét az ülésen. Amennyiben a vállalkozás székhelye vagy telephelye nem az illetékes területi békéltető tanácsot működtető kamara megyéjében van bejegyezve, a társaság együttműködési kötelezettsége kiterjed a Fogyasztó igénye szerinti írásbeli megállapodás megkötésének lehetőségére.
11.11. În cazul în care procedura nu duce la un rezultat, Consumatorul are opțiunea de a se adresa instanței în vederea soluționării litigiului. Procesul trebuie inițiat cu întâmpinare, în care trebuie indicate următoarele informații:
- instanța de judecată;
- denumirea, reședința și poziția juridică a părților și a reprezentanților părților;
- dreptul de a să fie puse în executare, cu prezentarea faptelor pe care se întemeiază și dovezile acestora;
- datele din care se poate determina autoritatea și competența instanței de judecată;
- cererea definitivă de hotărâre a instanței.înscrisul sau copie de pe actul de judecată. documentul al cărui conținut este denumit probe trebuie atașat la declarația de creanță.
12. DREPTURI DE AUTOR
12.1. Deoarece https://zevoza.com ca site web este considerată o lucrare protejată prin drepturi de autor, descărcarea (duplicarea), retransmiterea către public, utilizarea în alte moduri, stocarea electronică, prelucrarea și vânzarea conținutului care apare pe site sau orice parte. este interzisă fără acordul scris al Furnizorului de servicii fără. În același timp, utilizatorul poate descărca Termenii și Condițiile Generale și informațiile de gestionare a datelor fără nicio condiție sau restricție și le poate stoca sub orice formă.
12.2. Orice material de pe site- ul https://zevoza.com și baza de date a acestuia poate fi preluat , chiar și cu acordul scris, doar prin referire la site-ul dat.
12.13. Furnizorul de servicii își rezervă toate drepturile asupra tuturor elementelor serviciului său, numele de domenii , domeniile secundare formate cu acestea. nume și suprafețe de publicitate pe internet.
12.4. Este interzisă adaptarea sau ingineria inversă a conținutului site-ului https://zevoza.com sau a unor părți ale acestuia; stabilirea numelor de utilizator și a parolelor într-o manieră neloială; utilizarea oricărei aplicații care poate fi utilizată pentru a modifica sau indexa site-ul web sau orice parte a acestuia.
12.5. Numele https://zevoza.com este protejat de drepturi de autor, utilizarea acestuia, cu excepția referinței, este posibilă doar cu acordul scris al Furnizorului de servicii.
12.6. Utilizatorul recunoaște că Furnizorul de servicii are dreptul la o amendă în cazul utilizării fără licență. În cazul unei încălcări a drepturilor de autor, Furnizorul de servicii aplică o certificare notarială, a cărei sumă este percepută și de utilizatorul care încalcă drepturile.
13. PROTECȚIA DATELOR
Informațiile de gestionare a datelor site-ului sunt disponibile la următorul link:
Budapesta, 10 mai 2022.
Declarație de reziliere
(completați și returnați formularul doar dacă doriți să vă retrageți din contract)
Către: PEAK ADVISOR Kft., 1118 Budapesta, Szent Adalbert tér 14, hello@zevoza.com
Alulírott kijelentem, hogy élek elállási/felmondási jogommal az alábbi termékek esetében:
Megrendelés dátuma/átvétel dátuma:
Fogyasztó(k) neve:
A fogyasztó(k) címe:
A fogyasztó(k) aláírása (csak írásbeli bejelentés esetén):
Adat:
Frissítés dátuma: 2023.05.23
Declarația de gestionare a datelor Zevoza.com
Politica de confidențialitate
Introducere
PEAK ADVISOR Kft. (1118 Budapesta, Szent Adalbert tér 14., cod fiscal: 23369658-2-43, număr de înregistrare a companiei/număr de înregistrare: 01 09 962373) (în continuare: Furnizor de servicii, operator de date) se supune următoarelor reglementări:
REGULAMENTUL (UE) 2016/679 AL PARLAMENTULUI ȘI AL CONSILIULUI EUROPEAN privind protecția persoanelor fizice cu privire la prelucrarea și la libera circulație a datelor cu caracter personal și privind abrogarea Regulamentului 95/46/CE (Regulamentul General privind protecția datelor 27.aprilie 2016), vă oferim următoarele informații
Această politică de confidențialitate reglementează gestionarea datelor următoarelor site-uri web/aplicații mobile: https://zevoza.com
Modificările regulamentului vor intra în vigoare la data publicării la adresa de mai sus.
Operatorul de date și datele de contact ale acestuia
Nume: PEAK ADVISOR Kft.
Sediu: 1118 Budapesta, Szent Adalbert tér 14.
E-mail: hello@zevoza.com
Definițiile conceptelor
- „date cu caracter personal”: orice informație referitoare la o persoană fizică identificată sau identificabilă („persoana vizată”); o persoană fizică poate fi identificată direct sau indirect, în special pe baza unui identificator, cum ar fi numele, număr de telefon, date de localizare, identificator online sau unul sau mai mulți factori legați de elementele fizice, fiziologice, genetice, mentale, economice, culturale sau identitatea socială a persoanei fizice identificabilă;
- „gestionarea datelor”: orice operațiune sau set de operațiuni efectuate asupra datelor cu caracter personal sau fișierelor de date într-o manieră automată sau neautomatizată, cum ar fi colectarea, înregistrarea, organizarea, segmentarea, stocarea, transformarea sau modificarea, interogarea, analizarea, utilizarea, comunicarea, transmiterea, distribuția sau prin punerea la dispoziție în alte moduri, coordonarea sau conectarea, limitarea, ștergerea sau distrugerea;
- 3. „operator de date”: persoana fizică sau juridică, autoritatea publică, agenția sau orice alt organism care determină scopurile și mijloacele de prelucrare a datelor cu caracter personal, în mod independent sau împreună cu alții; dacă scopurile și mijloacele de gestionare a datelor sunt determinate de legislația UE sau a statului membru, operatorul de date sau aspectele speciale privind desemnarea operatorului de date pot fi determinate și de legislația UE sau a statului membru;
- „prelucrător de date”: persoana fizică sau juridică, autoritatea publică, agenția sau orice alt organism care prelucrează date cu caracter personal în numele operatorului de date;
- „destinatar”: persoana fizică sau juridică, autoritatea publică, agenția sau orice alt organism căruia i se comunică datele cu caracter personal, indiferent dacă este o terță parte. Autoritățile publice care au acces la datele cu caracter personal în conformitate cu legislația UE sau a statelor membre în contextul unei investigații individuale, nu sunt considerate destinatari; gestionarea acestor date de către aceste autorități publice trebuie să respecte normele aplicabile de protecție a datelor în conformitate cu scopurile gestionării datelor;
- „consimțământul persoanei vizate”: o declarație voluntară, specifică și bine informată și clară a voinței persoanei vizate, cu care persoana vizată indică printr-o declarație sau un act inconfundabil de confirmare că își dă consimțământul pentru prelucrarea datelor cu caracter personal care îl/o privesc;
- 7. „incident de protecție a datelor”: o încălcare a securității care are ca rezultat distrugerea accidentală/ilegală, pierderea, modificarea, dezvăluirea neautorizată sau accesul neautorizat la datele cu caracter personal transmise, stocate sau manipulate în alt mod.
Principii de prelucrare a datelor cu caracter personal
Datele personale:
- trebuie tratată în mod legal și echitabil, precum și într-o manieră transparentă pentru persoana vizată („legalitate, proces echitabil și transparență”);
- să fie colectate numai în scopuri specifice, clare și legitime și să nu fie tratate într-un mod incompatibil cu aceste scopuri; în conformitate cu articolul 89 alineatul (1), prelucrarea ulterioară a datelor în scopul arhivării în interes public, în scopuri de cercetare științifică și istorică sau în scopuri statistice, nu este considerată incompatibilă cu scopul inițial („limitarea scopului”);
- trebuie să fie adecvate și relevante în ceea ce privește scopurile gestionării datelor și trebuie să se limiteze la ceea ce este necesar („economia datelor”);
- trebuie să fie exacte și, dacă este necesar, actualizate; trebuie luate toate măsurile rezonabile pentru a șterge sau corecta cu promptitudine datele cu caracter personal, care sunt inexacte în scopul prelucrării datelor („acuratețe”);
- să fie stocate într-o formă, care să permită identificarea persoanelor vizate numai pentru timpul necesar atingerii scopurilor de gestionare a datelor cu caracter personal; datele cu caracter personal pot fi stocate pe o perioadă mai lungă, numai dacă datele cu caracter personal vor fi prelucrate în conformitate cu articolul 89 alin. (1) în scopul arhivării în interes public, în scopuri de cercetare științifică și istorică sau în scopuri statistice și sub rezerva implementării măsurilor tehnice, organizatorice adecvate, necesare pentru a proteja libertatea și drepturile persoanei vizate („limitarea stocării”);
- trebuie tratate astfel încât să fie asigurată securitatea adecvată a datelor cu caracter personal prin aplicarea unor măsuri tehnice sau organizatorice adecvate, inclusiv protecția împotriva prelucrării neautorizate sau ilegale, pierderii accidentale, distrugerii sau deteriorarea datelor („integritate și confidențialitate”) .
Operatorul de date este responsabil pentru respectarea celor de mai sus și, de asemenea, trebuie să poată dovedi această conformitate („responsabilitate”).
Operatorul de date declară că gestionarea datelor sale se realizează în conformitate cu principiile de bază cuprinse în acest punct.
Gestionarea datelor legate de funcționarea magazinului online/utilizarea serviciilor
1. Faptul colectării datelor, sfera datelor prelucrate și scopul gestionării datelor:
Date personale |
scopul gestionării datelor |
Temeiul juridic Articolul 6 paragraful (1) din GDPR punctul b) și Legea serviciilor de comerț electronic 13/A. § (3) |
Nume utilizator |
Identificare, activarea înregistrării |
|
Parola |
Servește la accesarea sigură a contului de utilizator |
|
Nume, prenume |
Necesar pentru a intra în contact cu clientul, efectuarea de achiziții, emiterea facturilor legale și exercitarea dreptului de retragere. |
|
Adresa email |
Contact |
|
Nr. telefon |
Contactarecîn legătură cu facturarea, transportul şi alte aspecte legate |
|
Nume și adresa de livrare |
Emiterea unei facturi conforme, precum și întocmirea, definirea, modificarea conținutului contractului, monitorizarea executării acestuia, facturarea taxelor aferente și executarea creanțelor aferente. |
Articolul 6 alineatul (1) litera (c) și articolul 169 alineatul (2) din Legea contabilității C. din anul 2000 |
Nume și adresa de livrare |
Posibilitatea livrării la domiciliu |
Articolul 6 paragraful (1) din GDPR punctul b) și Legea serviciilor de comerț electronic 13/A. § (3) |
Timpul achiziției/înregistrării |
Execuția operațiunilor tehnice. |
|
Adresa IP la momentul achiziționării/înregistrării |
Execuția operațiunilor tehnice. |
2. Părțile interesate: Toate părțile care s-au înregistrat/au cumpărat pe site-ul webshop-ului. Nici numele de utilizator, nici adresa de e-mail nu trebuie să conține date personale.
3. Durata gestionării datelor, termenul limită pentru ștergerea datelor: Dacă se păstrează condițiile prevăzute din articolul 17. alineatul (1) din GDPR, durează până la solicitarea de ștergere a persoanei vizate. Pe baza articolului 19 din GDPR, operatorul de date informează persoana vizată în mod electronic, cu privire la ștergerea datelor cu caracter personal furnizate de persoana vizată. Dacă solicitarea de ștergere a persoanei vizate acoperă și adresa de e-mail pe care a furnizat-o, operatorul de date va șterge și adresa de e-mail după ce informațiile au fost furnizate. Cu excepția documentelor contabile, deoarece aceste date trebuie păstrate timp de 8 ani în baza Legii 169 alineatul § (2) din Legea C. din 2000 privind contabilitatea. Datele contractuale ale persoanei vizate pot fi șterse după expirarea termenului de prescripție asigurate de drepturile civile, pe baza cererii de ștergere a persoanei vizate.
Documentele contabile care susțin direct și indirect evidența contabilă (inclusiv conturi contabile, evidențe analitice și detaliate) trebuie păstrate în formă lizibilă timp de cel puțin 8 ani, într-un mod care să poată fi recuperat prin referire la evidența contabilă.
4. Persoana posibililor operatori de date indreptatiti sa acceseze datele, destinatarii datelor cu caracter personal: Datele cu caracter personal pot fi prelucrate de operatorul de date si angajatii sai imputerniciti in acest sens, cu respectarea principiilor de mai sus.
5. Descrierea drepturilor persoanelor vizate legate de gestionarea datelor:
- Persoana vizată poate solicita operatorului de date acces la datele sale cu caracter personal care o privesc, corectarea, ștergerea sau restricționarea prelucrării acestora și
- persoana vizată are dreptul la portabilitatea datelor, iar acest consimțământul poate fi retras în orice moment.
6. Persoana vizată poate iniția accesul la datele cu caracter personal, ștergerea, modificarea sau limitarea prelucrării acestora, portabilitatea datelor în următoarele moduri:
- prin poștă la adresa 2225 Üllő, Batthyány utca 6,
- prin e-mail la adresa de e-mail hello@zevoza...
7. Temeiul juridic al gestionării a datelor:
- GDPR articolul 6 alineatul (1) lit. b) și c),
- CVIII din 2001 privind anumite aspecte ale serviciilor comerciale electronice și ale serviciilor legate de societatea informațională. Act (denumită în continuare: Legea Elker) 13/A. Secțiunea (3):
În scopul furnizării serviciului, furnizorul de servicii poate prelucra datele cu caracter personal care sunt absolut necesare din punct de vedere tehnic, pentru furnizarea serviciului. În cazul în care celelalte condiții sunt identice, furnizorul de servicii în orice caz trebuie să aleagă și să opereze instrumentele utilizate în furnizarea de servicii legate de societatea informațională în așa fel, încât datele cu caracter personal să fie prelucrate numai dacă acest lucru este absolut necesar pentru furnizarea de deservirea si indeplinirea altor obiective definite in prezenta lege, dar si in acest caz numai in masura si pentru timpul necesar
- În cazul emiterii facturilor în conformitate cu legislația contabilă, articolul 6 alineatul (1) litera c).
- În cazul executării silite a creanțelor care decurg din contract, Legea V din 2013 conform Codului civil 6 § 22. , 5 ani.
6:22 a.m. § [Prescripție]
(1) Dacă prezenta lege nu prevede altfel, termenul prescripției ale creanțelor este de cinci ani.
(2) Termenul de prescripție începe la data scadenței creanței.
(3) Acordul de modificare a termenului de prescripție trebuie să fie întocmit în scris.
(4) Un acord care exclude termenul de prescripție este considerat nul.
Vă informăm că
- gestionarea datelor este necesară pentru îndeplinirea contractului și depunerea unei oferte.
- trebuie să prelucrăm date cu caracter personal să putem executa comanda dumneavoastră.
- Nefurnizarea datelor va duce la imposibilitatea de a procesa comanda dumneavoastră.
Gestionarea cookie-urilor
- Utilizarea așa-numitelor „cookie folosit pentru o sesiune protejată cu parolă”, „cookie-uri necesare pentru coșul de cumpărături”, „cookie-urilor de securitate”, „cookie-uri necesare”, „cookie-uri funcționale” și „cookie-uri responsabile cu gestionarea statisticilor site-ului” nu necesită acordul prealabil al persoanelor vizate.
- Faptul gestionării datelor, domeniul de aplicare al datelor gestionate: Număr unic de identificare, date, ore
- Părțile interesate: Toate părțile interesate care vizitează site-ul web.
- Scopul managementului datelor: Identificarea utilizatorilor, monitorizarea vizitatorilor, asigurarea functionarii personalizate.
- Durata gestionării datelor, termenul limită pentru ștergerea datelor:
Tip Cookie |
Temeiul juridic a gestionării datelor |
Durata gestionării a datelor |
Sesiune, cookie-uri de sesiune sau alte cookie-uri necesare pentru funcționarea site-ului |
Articolul 6 alineatul (1) litera (f) din GDPR Interesul legitim al operatorului de date în funcționarea site-ului web, asigurarea funcționalității site-ului web, a funcționalității de bază și a securității sistemului informatic. |
Perioada de timp până la încheierea sesiunii vizitatorilor respective |
Cookie-uri permanente sau salvate |
Articolul 6 alineatul (1) litera (f) din GDPR. Interesul legitim al operatorului de date în ceea ce privește gestionarea site-ului web, asigurarea funcționalității și funcționalității de bază a site-ului web și securitatea sistemului informatic |
Prelucrarea datelor durează până la ștergerea persoanei vizate sau până la ștergerea cookie-urilor cu o durată de valabilitate precisă (permanente, salvate), dar cel târziu până la expirarea termenului de valabilitate |
Cookie-uri statistice, marketing |
Articolul 6 alineatul (1) litera (f) din GDPR. |
1 lună-2 ani |
- Persoana posibililor operatori de date autorizate să vadă datele: Operatorul de date poate vedea datele personale.
- Descrierea drepturilor persoanelor vizate legate de gestionarea datelor: Persoana vizată are opțiunea de a șterge cookie-urile din meniul Instrumente/Setări al browserelor, de obicei sub setările elementului de meniu Protecția datelor.
- Majoritatea browserelor utilizate de utilizatorii noștri, permit setarea cookie-urilor care vor fi salvate și permit (anumite) cookie-uri să fie din nou șterse. Dacă limitați salvarea cookie-urilor pe anumite site-uri web sau nu permiteți cookie-uri de la terți, acest lucru poate duce la faptul că site-ul nostru web nu mai poate fi utilizat în totalitate în anumite circumstanțe. Aici puteți găsi informații despre cum să personalizați setările cookie-urilor pentru browserele standard:
Google Chrome (https://support.google.com/chrome/answer/95647?hl=hu)
Internet Explorer (https://support.microsoft.com/hu-hu/help/17442/windows-internet-explorer-delete-manage-cookies)
Firefox (https://support.mozilla.org/hu/kb/sutik-engedelyezese-es-tiltasa-amit-weboldak-haszn)
Safari (https://support.apple.com/hu-hu/guide/safari/sfri11471/mac)
Utilizarea urmăririi conversiilor Google Ads
- Operatorul de date folosește programul de publicitate online numit „Google Ads”, și folosește serviciul de urmărire a conversiilor Google în cadrul său. Urmărirea conversiilor Google este un serviciu de analiză al Google Inc. (1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, SUA; „Google”).
- Când un Utilizator accesează un site web printr-un anunț Google, un cookie necesar pentru urmărirea conversiilor este plasat pe computerul său. Valabilitatea acestor cookie-uri este limitată și nu conține date personale, astfel Utilizatorul nu poate fi identificat de către aceasta.
- Atunci când Utilizatorul navighează pe anumite pagini ale site-ului web și cookie-ul nu a expirat încă, atât Google, cât și operatorul de date pot vedea că Utilizatorul a făcut clic pe anunț.
- Fiecare client Google Ads primește un cookie diferit, așa că nu poate fi urmărit prin site-urile web ale clienților Ads.
- Informațiile - obținute cu ajutorul cookie-urilor de urmărire a conversiilor - servesc scopului creării de statistici de conversie pentru clienții Ads, care aleg urmărirea conversiilor. În acest fel, clienții sunt informați despre numărul de utilizatori care dau clic pe anunțul lor și sunt redirecționați către o pagină cu etichetă de urmărire a conversiilor. Cu toate acestea, ei nu au acces la informații care ar putea identifica orice utilizator.
- Dacă nu doriți să participați la urmărirea conversiilor, puteți refuza acest lucru dezactivând instalarea cookie-urilor în browser. După aceea, nu veți fi inclus în statisticile de urmărire a conversiilor.
- Informații suplimentare și politica de confidențialitate Google sunt disponibile la: https://policies.google.com/privacy
Aplicația Google Analytics
- Acest site web utilizează aplicația Google Analytics, care este un serviciu de analiză web al Google Inc. ("Google"). Google Analytics folosește așa-numitele „cookies”, fișiere text care sunt salvate pe computerul dumneavoastră, facilitând astfel analiza utilizării site-ului web vizitat de Utilizator.
- Informațiile create de cookie-uri legate de site-ul web utilizat de Utilizator sunt de obicei trimise și stocate pe unul dintre serverele Google din SUA. Prin activarea anonimizării IP pe site, Google scurtează în prealabil adresa IP a Utilizatorului în statele membre ale Uniunii Europene sau în alte state care sunt părți la Acordul privind Spațiul Economic European.
- Adresa IP completă va fi transmisă doar către serverul Google din SUA și scurtată acolo doar în cazuri excepționale. În numele operatorului acestui site web, Google va folosi aceste informații pentru a evalua modul în care Utilizatorul a folosit site-ul web, pentru a pregăti rapoarte legate de activitatea site-ului web, pentru operatorul site-ului web și pentru a furniza servicii suplimentare legate de utilizarea site-ului web și a internetului.
- În cadrul Google Analytics, adresa IP transmisă de browserul Utilizatorului nu este combinată cu alte date Google. Utilizatorul poate împiedica stocarea cookie-urilor setând browser-ul în mod corespunzător, dar vă rugăm să rețineți că, în acest caz, nu veți putea utiliza toate funcțiile acestui site web. De asemenea, puteți împiedica Google să colecteze și să prelucreze datele de utilizare a site-ului web inclusiv adresa IP al utilizatorului, prin intermediul cookie-urilor, prin descărcarea și instalarea pluginului de browser disponibil la următorul link. https://tools.google.com/dlpage/gaoptout?hl=ro
Newsletter, activitate DM
- În conformitate cu legea XLVIII din 2008 § 6 privind condițiile de bază și anumite limitări ale activității de publicitate economică, Utilizatorul poate da consimțământul prealabil și expres pentru ca Furnizorul de servicii să-l contacteze cu ofertele sale de publicitate și alte materiale prin corespondență, la datele de contact furnizate în timpul înregistrării.
- În plus, având în vedere prevederile acestor informații, Clientul poate fi de acord ca Furnizorul de Servicii să gestioneze datele sale personale necesare pentru trimiterea ofertelor publicitare.
- Furnizorul de servicii nu trimite mesaje publicitare nesolicitate, iar Utilizatorul se poate dezabona de la trimiterea ofertelor în mod gratuit, fără limitare sau justificare. În acest caz, Furnizorul de Servicii șterge toate datele personale necesare pentru trimiterea mesajelor publicitare din înregistrările sale și nu contactează Utilizatorul cu oferte publicitare ulterioare. Utilizatorii se pot dezabona de la reclame făcând clic pe linkul din mesaj.
Faptul colectării datelor, sfera datelor prelucrate și scopul gestionării datelor:
Date cu caracter personal |
scopul gestionării datelor |
temeiul juridic |
Nume, adresa email |
Identificare, permițând înscrierea la newsletter/cupoane promoționale. |
Consimțământul persoanei vizate, articolul 6 alineatul (1) litera (a). Articolul 6 alineatul (5) din Legea nr. XLVIII din 2008 privind condițiile de bază și anumite limitări ale activității de publicitate economică |
Data înregistrării |
Execuția operațiunilor tehnice. |
|
Adresa IP la data înregistrării |
Execuția operațiunilor tehnice. |
- Părțile interesate: Toate părțile interesate care se abonează la newsletter.
- Scopul gestionării datelor: trimiterea de mesaje electronice care conțin publicitate (e-mail, sms, mesaj push) către persoana vizată, furnizarea de informații despre informații actuale, produse, promoții, funcții noi etc.
- Durata gestionării datelor, termenul limită pentru ștergerea datelor: gestionarea datelor durează până la retragerea consimțământului, adică până la dezabonare.
- Persoana posibililor operatori de date îndreptățite să acceseze datele, destinatarii datelor cu caracter personal: Datele cu caracter personal pot fi prelucrate de către operatorul de date, precum și personalul său de vânzări și marketing, cu respectarea principiilor de mai sus.
- Descrierea drepturilor persoanelor vizate legate de gestionarea datelor:
- Persoana vizată poate solicita operatorului accesul la datele cu caracter personal care o privesc, corectarea, ștergerea sau restricționarea prelucrării acestora, precum și
- Se poate opune prelucrării datelor dumneavoastră cu caracter personal
- persoana vizată are dreptul la portabilitatea datelor și de a-și retrage consimțământul în orice moment.
Persoana vizată poate iniția accesul la datele cu caracter personal, ștergerea, modificarea sau restricționarea prelucrării acestora, portabilitatea datelor sau obiecția în următoarele moduri:
- prin poștă 2225 Üllő, Batthyány utca 6,
- prin e-mail hello@zevoza.com,
- prin telefon +36-1-510-0131.
- Persoana în cauză se poate dezabona de la newsletter în orice moment, gratuit.
- Vă informăm că
- gestionarea datelor se bazează pe consimțământul dumneavoastră și pe interesul legitim al furnizorului de servicii.
- trebuie să furnizați date personale dacă doriți să primiți un buletin informativ de la noi.
- nefurnizarea datelor va duce la imposibilitatea de a vă trimite un buletin informativ. vă informăm că vă puteți retrage consimțământul în orice moment făcând clic pe dezabonare.
- retragerea consimțământului nu afectează legalitatea prelucrării datelor pe baza consimțământului, anterior retragerii.
Tratarea reclamațiilor
Faptul colectării datelor, sfera datelor prelucrate și scopul gestionării datelor:
Data cu cararcter personal |
scopul gestionării datelor |
temeiul juridic |
Nume și prenume |
Identificare, contactare |
Articolul 6 alineatul (1) litera (c) și articolul 17/A alineatul (7) din Legea privind protecția consumatorilor CLV din 1997. |
Adresa email |
Corespondență,comunicație |
|
Nr. Telefon |
Corespondență,comunicație |
|
Nume și adresa de livrare |
Identificarea și gestionarea întrebărilor și problemelor de calitate legate de produsele/serviciile comandate. |
- Părțile interesate: Toate părțile interesate care cumpără de pe site și depun reclamație.
- Durata gestionării datelor, termenul limită pentru ștergerea datelor: Copiile procesului-verbal, stenogramele și răspunsul la reclamație cum sunt prevăzute în legea CLV din 1997 privind protecția consumatorilor. Actul 17/A. § (7), trebuie păstrate timp de 3 ani.
- Persoana posibililor operatori de date îndreptățiți să acceseze datele, destinatarii datelor cu caracter personal: Datele cu caracter personal pot fi prelucrate de operatorul de date și angajații săi împuterniciți în acest sens, cu respectarea principiilor de mai sus.
- Descrierea drepturilor persoanelor vizate legate de gestionarea datelor:
- Persoana vizată poate solicita operatorului de date, acces la datele cu caracter personal care o privesc, corectarea, ștergerea sau restricționarea prelucrării acestora.
- persoana vizată are dreptul la portabilitatea datelor și de a-și retrage consimțământul în orice moment
Persoana vizată poate iniția accesul la datele cu caracter personal, ștergerea, modificarea sau limitarea prelucrării acestora, portabilitatea datelor în următoarele moduri:
- prin poștă: 1118 Budapesta, Szent Adalbert tér 14,
- prin e-mail: la adresa de e-mail: hello@zevoza.com
Vă informăm că
- furnizarea datelor cu caracter personal se bazează pe o obligație legală.
- prelucrarea datelor cu caracter personal este o condiție prealabilă pentru încheierea contractului.
- aveți obligația furnizării datelor personale, să putem trata reclamația dvs.
- nefurnizarea datelor are ca consecință imposibilitatea de a trata reclamația dumneavoastră.
Destinatari cărora se comunică datele cu caracter personal
„destinatar”: persoana fizică sau juridică, autoritatea publică, agenția sau orice alt organism căruia sau căreia îi sunt comunicate datele cu caracter personal, indiferent dacă este o terță parte.
Procesatorii de date (cei care efectuează gestionarea datelor în numele operatorului de date)
Operatorul de date folosește procesatori de date pentru a-și facilita propriile activități de gestionare a datelor, precum și pentru a-și îndeplini obligațiile contractuale cu persoana vizată și obligațiile impuse de legislație.
Operatorul de date pune un accent deosebit pe folosirea procesatorilor de date care oferă garanții adecvate pentru implementarea măsurilor tehnice și organizatorice adecvate și care asigură respectarea cerințelor GDPR și protecția drepturilor persoanelor vizate.
Operatorul de date și orice persoană, care acționează sub controlul operatorului de date care are acces la date cu caracter personal, vor trata datele cu caracter personal exclusiv în conformitate cu instrucțiunile operatorului de date.
Operatorul de date este responsabil din punct de vedere legal pentru activitățile operatorului de date. Operatorul de date este răspunzător pentru prejudiciile cauzate de prelucrarea datelor, numai dacă nu a respectat obligațiile impuse în mod specific operatorilor de date specificate în GDPR, sau dacă a ignorat sau a acționat contrar instrucțiunilor legale ale operatorului de date.
Procesatorul de date nu poate lua decizii semnificative cu privire la gestionarea datelor.
Operatorul de date poate folosi un furnizor de servicii de stocare pentru a furniza fundalul IT și un serviciu de curierat ca procesator de date, pentru a livra produsele comandate.
Procesatorii de date
Activitate de prelucrare a datelor |
Nume, prenume, date de contact |
Serviciu de gazduire |
Plex Online Information Service Ltd. (denumită în continuare "Plex") 1118 Budapest Ugron G. u. 35. Numărul fiscal: 24130493-2-43 Telefon: +36 1 445 0167 |
Alt procesator de date (de exemplu, facturare online, dezvoltare web, marketing) |
Furnizor de software pentru buletine informative/newsletter: Site: http://www.activecampaign.com Numele companiei: ActiveCampaign, Inc. Sediu: 150 North Michigan Avenue, Suite 1230, Chicago, IL 60601, STATELE UNITE ALE AMERICII
Furnizor de software de facturare: Számlázz.hu Compania: KBOSS.hu Kft. Site: https//www.szamlazz.hu Email: info@szamlazz.hu Telefon: 06 30 35 44 789
Site: https://www.tmx.hu Nume companie: TMX Mobile Solution Szerviz Kft. Sediu: 2040 Budaörs, Kinizsi utca 2/B
Contabil și contabil de salarizare: Site: https://webshopokkonyveloje.hu/ Numele companiei: Qualitas System Kft. Sediu: 1141, Budapesta Vezseny utca 4-6. B. ép. 1.em 5. |
”terț”: persoana fizică sau juridică, autoritatea publică, agenția sau orice alt organism care nu este același cu persoana vizată, operatorul de date, operatorul de date sau persoanele care, sub controlul direct al operatorului sau operatorului de date, sunt autorizați să prelucreze datele cu caracter personal pe care le-au primit.
Transmiterea datelor către un terț
Operatorii de date terți se ocupă de datele personale furnizate de noi în nume propriu, în conformitate cu propriile reglementări privind protecția datelor.
Activitatea operatorului de date |
Nume, adresa,date de contact |
Curierat |
GLS General Logistics Systems Hungary Cagag-Logistik Kft. 2351 Lower Mead, Europa u. În conformitate cu articolul 2 alineatul (1) din Regulamentul (CE) nr. |
Plata online |
Barion Payment Zrt. Sediu: H-1117, Budapesta, Infopark sétány 1. Număr licență: H-EN-I-1064/2013 ID instituție: 14859034 Telefon: + 36 1 464 70 99
OTP Mobil Szolgáltató Kft. Sediu central: 1143 Budapesta, Hungária krt. 17-19. E-mail: ugyfelszolgalat@simple.hu Telefon: +36 1/20/30/70 3-666-611 |
Site-uri soial media
- Faptul culegerii datelor, sfera datelor prelucrate: Meta/Twitter/Pinterest/Youtube/Instagram etc. numele înregistrat pe site-urile de rețele de socializare și poza publică de profil a utilizatorului.
- Domeniul de aplicare al părților interesate: Toate părțile interesate care s-au înregistrat pe Meta/Twitter/Pinterest/Youtube/Instagram etc. pe site-urile de socializare și urmărește site-ul de socializare al Furnizorului de servicii, sau a contactat operatorul de date prin intermediul site-ului de socializare.
- Scopul colectării datelor: Partajarea, „like-ul”, urmărirea și promovarea anumitor elemente de conținut, produse, promoții sau site-ul propriu-zis pe rețelele de socializare.
- Durata gestionării datelor, termenul limită pentru ștergerea datelor, identitatea posibililor operatori de date îndreptățiți să acceseze datele și descrierea drepturilor persoanelor vizate în legătură cu gestionarea datelor: persoana vizată poate afla despre sursa a datelor, gestionarea acestora, modalitatea de transfer și temeiul lor legal pe pagina de socializare dată. Gestionarea datelor are loc pe site-urile rețelelor de socializare, astfel încât durata și modalitatea de gestionare a datelor, precum și opțiunile de ștergere și modificare a datelor, sunt guvernate de reglementările site-ului respectiv.
- Temeiul legal pentru gestionarea datelor: consimțământul voluntar al persoanei vizate pentru gestionarea datelor sale personale pe site-urile de socializare.
Relații cu clienții și gestionarea altor date
- Dacă apare o întrebare în timpul utilizării serviciilor noastre de operator de date, sau dacă persoana vizată are o problemă, acesta poate contacta operatorul de date, folosind metodele furnizate pe site (telefon, e-mail, site-uri de socializare etc. ).
- Operatorul de date prelucrează e-mailurile primite, mesajele, pe telefon, pe Meta etc. datele furnizate, împreună cu numele și adresa de e-mail ale persoanei interesate, precum și alte date cu caracter personal furnizate voluntar, vor fi șterse după cel mult 2 ani de la data comunicării datelor.
- Oferim informații despre gestionarea datelor care nu sunt enumerate în aceste informații, atunci când datele sunt colectate.
- Furnizorul de Servicii este obligat să furnizeze informații, să comunice și să predea date, sau să pună la dispoziție documente în cazul unei solicitări oficiale excepționale, sau în cazul solicitărilor din partea altor organisme în baza autorizației legii.
- În aceste cazuri, Furnizorul de Servicii eliberează date cu caracter personal solicitantului - dacă acesta a precizat scopul exact și domeniul de aplicare al datelor - și în măsura în care este absolut necesar pentru realizarea scopului solicitării.
Drepturile persoanelor vizate
Dreptul de acces
Aveți dreptul să primiți feedback de la operatorul de date, dacă datele dumneavoastră cu caracter personal sunt în curs de prelucrare și, dacă o astfel de prelucrare a datelor este în curs, aveți dreptul să accesați datele cu caracter personal și informațiile enumerate în regulament.
Dreptul la rectificare
Aveți dreptul de a solicita ca operatorul de date să corecteze datele cu caracter personal inexacte care vă privesc fără întârzieri nejustificate. Ținând cont de scopul gestionării datelor, aveți dreptul să solicitați completarea datelor cu caracter personal incomplete, inclusiv prin intermediul unei declarații suplimentare.
Dreptul la ștergere
Aveți dreptul ca datele dumneavoastră cu caracter personal să fie șterse de către operatorul de date fără întârzieri nejustificate la cererea dumneavoastră, iar operatorul de date este obligat să șteargă datele dumneavoastră cu caracter personal fără întârzieri nejustificate în anumite condiții.
Dreptul de a fi uitat
În cazul în care operatorul de date a dezvăluit datele cu caracter personal și este obligat să le ștergă, acesta va lua măsuri rezonabile, inclusiv măsuri tehnice, ținând cont de tehnologia disponibilă și de costurile de implementare, pentru a informa operatorii de date care manipulează datele că dvs. ați solicitat ștergerea link-urilor și a datelor cu caracter personal în cauză, sau duplicatelor acestor date personale.
Dreptul de a restricționa prelucrarea datelor
Aveți dreptul ca operatorul de date să restricționeze prelucrarea datelor la cererea dumneavoastră dacă este îndeplinită una dintre următoarele condiții:
- Contestați acuratețea datelor cu caracter personal, caz în care limitarea se aplică perioadei care permite operatorului să verifice exactitatea datelor cu caracter personal;
- prelucrarea datelor este ilegală dar vă opuneți ștergerii datelor și solicitați în schimb restricționarea utilizării acestora;
- datele cu caracter personal nu mai sunt necesare operatorului în scopul prelucrării, dar sunt solicitate de către dvs. pentru a prezenta, a exercita sau a apăra drepturi;
- V-ați opus prelucrării datelor; în acest caz, limitarea se aplică perioadei până la care se stabilește dacă motivele legitime ale operatorului de date prevalează asupra motivelor dumneavoastră legitime.
Dreptul la portabilitatea datelor
Aveți dreptul de a primi datele cu caracter personal pe care le-ați furnizat unui operator de date, într-un format segmentat, utilizat pe scară largă, care poate fi citit de mașină și aveți dreptul de a transmite aceste date unui alt operator de date fără obstacole din partea operatorului de date al cărui date către (...)
Dreptul la protest
În cazul prelucrării datelor bazate pe interes legitim sau autoritate publică ca temei legal, aveți dreptul de a vă opune în orice moment prelucrării datelor dumneavoastră cu caracter personal, din motive legate de propria situație, inclusiv de profilare, în baza prevederilor menționate mai sus.
Protest în cazul comunicațiilor nesolicitate, inclusiv în scopuri de marketing direct
În cazul în care datele cu caracter personal sunt prelucrate în vederea comunicațiilor nesolicitate, inclusiv în scopuri de marketing direct, aveți dreptul de a vă opune în orice moment prelucrării datelor dumneavoastră cu caracter personal în acest scop, inclusiv crearea de profil, dacă aceasta are legătură cu marketingul direct. Dacă vă opuneți prelucrării datelor cu caracter personal în scopuri marketingului direct, atunci datele cu caracter personal nu pot fi prelucrate în acest scop.
Luare automată a deciziilor în cazuri individuale, inclusiv crearea de profiluri
Aveți dreptul de a nu fi supus domeniului de aplicare a unei decizii bazate exclusiv pe gestionarea automată a datelor, inclusiv crearea de profiluri, care ar avea efecte juridice asupra dvs. sau v-ar afecta semnificativ în mod similar.
Alineatul anterior nu se aplică dacă decizia:
- Este necesara pentru incheierea sau indeplinirea contractului intre dumneavoastra si operatorul de date;
- este posibilă prin legislația UE sau a statului membru aplicabilă operatorului de date, care stabilește măsuri adecvate pentru protecția drepturilor și libertăților dumneavoastră, precum și a intereselor dumneavoastră legitime sau
- Se bazează pe consimțământul dumneavoastră expres.
Termenul limită de acțiune
Operatorul de date vă va informa cu privire la măsurile luate în urma solicitărilor de mai sus fără întârzieri nejustificate, dar în orice caz în termen de 1 lună de la primirea solicitării.
Dacă este necesar, această perioadă poate fi prelungită cu 2 luni. Operatorul de date vă va informa cu privire la prelungirea termenului, indicând motivele întârzierii, în termen de 1 lună de la primirea solicitării.
În cazul în care operatorul de date nu ia măsuri în urma solicitării dumneavoastră, vă va informa fără întârziere, dar în termen de o lună de la primirea acesteia, despre motivele neacționării, precum și despre faptul că puteți depune o plângere la un autoritatea de supraveghere și să vă exercitați dreptul la despăgubiri judiciare.
Securitatea managementului datelor
Managerul de date și operatorul de date implementează măsuri tehnice și organizatorice adecvate, ținând cont de stadiul științei și tehnologiei și de costurile implementării, precum și de natura, sfera, circumstanțele și scopurile gestionării datelor, precum și de probabilitatea variabilă și severitatea riscului pentru drepturile și libertățile persoanelor fizice, pentru a garanta un nivel de securitate a datelor adecvat gradului de risc, inclusiv, printre altele, după caz:
- pseudonimizarea și criptarea datelor cu caracter personal;
- asigurarea confidențialității, integrității, disponibilității și rezistenței continue a sistemelor și serviciilor utilizate pentru gestionarea datelor cu caracter personal;
- în cazul unui incident fizic sau tehnic, capacitatea de a restabili accesul la datele personale și disponibilitatea datelor în timp util;
- o procedură pentru testarea și evaluarea periodică a eficacității măsurilor tehnice și organizatorice luate, pentru a garanta securitatea gestionării datelor.
- Datele prelucrate trebuie să fie stocate în așa fel, încât persoanele neautorizate să nu le poată accesa. În cazul suporturilor de date pe suport de hârtie, prin stabilirea ordinii de stocare fizică și arhivare, în cazul datelor prelucrate în formă electronică, prin utilizarea unui sistem central de gestionare a autorizațiilor.
- Metoda de stocare a datelor prin metode informatice trebuie aleasă în așa fel încât ștergerea acestora să poată fi efectuată la sfârșitul termenului de ștergere a datelor, sau dacă este necesar din alte motive, ținând cont de termenul de ștergere posibil diferit. Ștergerea trebuie să fie ireversibilă.
- Suporturile de date pe hârtie trebuie să fie private de date cu caracter personal, folosind un dispozitiv de distrugere a documentelor sau o organizație externă specializată în distrugerea documentelor. În cazul suporturilor electronice de date, distrugerea fizică trebuie asigurată în conformitate cu regulile de eliminare a suporturilor electronice de date, iar, dacă este necesar în prealabil ștergerea datelor în siguranță și iremediabil.
- Operatorul de date ia următoarele măsuri specifice de securitate a datelor:
Pentru a asigura securitatea datelor cu caracter personal prelucrate pe suport de hârtie, Furnizorul de Servicii aplică următoarele măsuri (protecție fizică):
- Puneți documentele într-o cameră uscată, sigură și bine încuiată.
- În cazul în care datele personale gestionate pe hârtie sunt digitalizate, trebuie aplicate regulile aplicabile documentelor stocate digital
- În timpul desfășurării activității, angajatul Furnizorului de Servicii care efectuează gestionarea datelor, poate părăsi camera în care are loc gestionarea datelor numai prin blocarea suporturilor de date care îi sunt încredințate sau prin închiderea încăperii.
- Datele personale pot fi accesate doar de către persoane autorizate, terții nu le pot accesa.
- Clădirea și sediul Furnizorului de Servicii sunt dotate cu echipamente de protecție împotriva incendiilor și de protecție a proprietății.
protectie IT
- Calculatoarele și dispozitivele mobile (alți purtători de date) utilizate în timpul gestionării datelor sunt proprietatea Furnizorului de servicii.
- Sistemul informatic care contine date personale utilizat de Furnizorul de Servicii este echipat cu protectie impotriva virusilor.
- Pentru a asigura securitatea datelor stocate digital, Furnizorul de servicii aplică copii de siguranță și arhivare a datelor.
- Serverul central poate fi accesată numai de către persoane cu autorizație corespunzătoare și numai de cele desemnate pentru aceasta.
- Datele de pe computere pot fi accesate numai cu un nume de utilizator și o parolă.
Informarea persoanei vizate despre un incident privind protecția datelor
În cazul în care incidentul privind protecția datelor este de natură să implice un risc ridicat pentru drepturile și libertatea persoanelor fizice, operatorul de date informează persoana vizată fără întârzieri nejustificate.
În informațiile furnizate persoanei vizate, natura incidentului privind protecția datelor trebuie să fie descrisă în mod clar și ușor de înțeles și trebuie furnizate numele și datele de contact ale responsabilului cu protecția datelor sau ale altei persoane de contact, care furnizează informații suplimentare; trebuie descrise consecințele probabile ale incidentului privind protecția datelor; trebuie descrise măsurile luate sau planificate de operatorul de date pentru a remedia incidentul de protecție a datelor, inclusiv, după caz, măsurile menite să atenueze orice consecințe negative rezultate din incidentul de protecție a datelor.
Persoana vizată nu trebuie să fie informată dacă este îndeplinită oricare dintre următoarele condiții:
- operatorul de date a implementat măsuri tehnice și organizatorice adecvate de protecție, iar aceste măsuri au fost aplicate datelor afectate de încălcarea politicii de confidențialitate, în special acele măsuri - cum ar fi utilizarea criptării - care fac datele cu caracter personal de neînțeles pentru persoanele neautorizate;
- după incidentul de protecție a datelor, operatorul de date a luat măsuri suplimentare pentru a se asigura că riscul ridicat pentru drepturile și libertatea persoanei vizate nu se va mai realiza
- furnizarea de informații ar necesita un efort disproporționat. În astfel de cazuri, persoanele vizate trebuie să fie informate prin informații publicate public sau trebuie luată o măsură similară care să asigure informarea la fel de eficace a persoanelor vizate.
În cazul în care operatorul de date nu a notificat încă persoana vizată cu privire la incidentul de protecție a datelor, autoritatea de supraveghere, după ce a analizat dacă incidentul de protecție a datelor implică un risc ridicat, poate dispune informarea persoanei vizate.
Raportarea unui incident către autorități
Operatorul de date raportează incidentul de protecție a datelor autorității de supraveghere competente în conformitate cu articolul 55 fără întârzieri nejustificate și, dacă este posibil, în max. 72 de ore după ce a luat cunoștință de incidentul de protecție a datelor, cu excepția cazului în care incidentul este susceptibil să nu prezinte risc pentru drepturile și libertatea persoanelor fizice. În cazul în care notificarea nu se face în termen de 72 de ore, trebuie atașate și motivele care justifică întârzierea.
Revizuire în cazul gestionării obligatorii a datelor
În cazul în care durata prelucrării obligatorii a datelor sau revizuirea necesară periodică a acesteia nu este determinată de lege, reglementări locale sau un act juridic obligatoriu al Uniunii Europene, operatorul de date va revizui cel puțin o dată la trei ani de la data începerii prelucrării datelor cu caracter personal, dacă gestionarea datelor este necesară pentru atingerea scopului gestionării datelor.
Operatorul de date documentează circumstanțele și rezultatele acestei revizuiri, păstrează această documentație timp de zece ani de la finalizarea revizuirii, și o pune la dispoziția Autorității la solicitarea Autorității Naționale pentru Protecția Datelor și Libertatea Informației (denumită în continuare: Autoritatea) .
Posibilitatea depunerii unei reclamații
Puteți depune o plângere împotriva posibilelor încălcări ale operatorului de date, la Autoritatea Națională pentru Protecția Datelor și Libertatea Informației:
Autoritatea Națională pentru Protecția Datelor și Libertatea Informației
1055 Budapesta, Falk Miksa utca 9-11.
Adresă poștală: 1363 Budapesta, Pf. 9.
Telefon: +36 -1-391-1400
Fax: +36-1-391-1410
E-mail: ugyfelszolgalat@naih.hu
Încheiere
În timpul pregătirii declarației, am acordat atenție următoarelor legislații:
- REGULAMENTUL (UE) 2016/679 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN SI AL CONSILIULUI (GDPR) privind protectia persoanelor fizice cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si la libera circulatie a acestor date si privind abrogarea Regulamentului 95/46/ CE (Regulamentul general privind protecția datelor) 27 aprilie 2016);
- CXII din 2011 legea - privind dreptul la autodeterminare a informației și libertatea de informare (în continuare: Infotv.);
- CVIII din 2001 Act - asupra anumitor probleme de servicii comerciale electronice și servicii legate de societatea informațională (în principal § 13/A);
- XLVII din 2008 legea - privind interzicerea practicilor comerciale neloiale față de consumatori;
- XLVIII din 2008 legea - privind condițiile de bază și anumite limitări ale activității de publicitate economică (în special § 6);
- XC din 2005. Legea privind libertatea electronică de informare;
- Legea C din 2003 privind comunicația electronică (în special §155);
- 16/2011. s. aviz cu privire la recomandarea EASA/IAB privind cele mai bune practici pentru publicitatea online comportamentală;
- Recomandarea Autorității Naționale pentru Protecția Datelor și Libertatea Informației privind cerințele de protecție a datelor privind informațiile prealabile.